Henkel і його флагманський бренд Ceresit допомогли зробити революцію у будівництві для швидкої відбудови України: завершено 3D-друк першого житлового будинку
Міжнародна компанія Henkel та її флагманський бренд у сфері будівельних матеріалів Ceresit спільно зі стартапом 3D UTU успішно завершили будівництво першого в Україні житлового будинку, який створено за технологією 3D-принтингу.
Цей інноваційний проєкт був реалізований завдяки поєднанню передових технологій 3D-друку та спеціально розробленої суміші Ceresit від компанії Henkel для використання в Україні в 3D-принтингу у сфері будівництва.
18 липня родина полеглого воїна Ярослава Березова з Ірпеня отримала ключі від нового будинку, який замінив зруйноване у 2022 році житло родини.
За визначенням експертів, ця технологія має колосальний потенціал в Україні, а головне — сприятиме швидкому відновленню пошкодженого війною житла.
«Спільно з партнерами та завдяки розробникам інновацій у продуктах бренда Ceresit ми здолали серйозні технологічні виклики, серед яких робота в суворих кліматичних умовах і складний рельєф місцевості. Наша наполегливість і щире прагнення надати українцям сучасні високотехнологічні домівки швидкого зведення — це наш перший великий крок для сприяння відновленню України. Будувати нове, принципово більш якісне житло для мирного майбутнього українських родин — це велика честь і відповідальність. Вона надихає нас знаходити та пропонувати передові технології, які слугуватимуть швидкому відновленню та відбудові України», — прокоментував завершення першого 3D-будинку Василь Дудник, генеральний менеджер «Хенкель Баутехнік (Україна)».
Новий дім площею 130 квадратних метрів за допомогою 3D-принтера від українського стартапу 3D UTU та спеціальної суміші Ceresit було зведено лише за дві доби: 72 тонни спеціальної цементно-піщаної суміші, 58 мотогодин роботи 3D-принтера — і дім з товщиною стін 60 см готовий. Він відповідає Державним будівельним нормам (ДБН) як індивідуальне житло класу наслідків СС1.
«Ми друкуємо відразу оздоблений фасад, який потрібно лише пофарбувати. Те саме стосується і внутрішніх стін. У результаті кількість технологічних процесів скорочується, що дає змогу не лише швидко побудувати стіни, а й загалом швидше здати будинок в експлуатацію», — пояснює Інна Фурман, СЕО 3D UTU.
Для Henkel цей проєкт став черговим кроком у розвитку технології 3D-друку в будівництві та демонструє можливості сучасних матеріалів і технологій на основі продуктів флагманського бренда Ceresit. Над створення унікальної суміші для 3D-друку фахівці-технологи Henkel працювали з 2021 року: протягом цього часу вони вдосконалювали формулу, проводячи тести, а також адаптували інноваційний матеріал для роботи в широких діапазонах температур, що дозволило проводити роботи зі зведення першого такого об’єкта навіть в умовах аномальної спеки цього літа.
За прогнозами ООН, до 2030 року приблизно 3 млрд людей у всьому світі потерпатимуть від житлової кризи. Для України вона постає ще гостріше через наслідки війни. Саме тому для країни актуальне зведення житла за 3D-технологіями, які дозволяють реалізувати масове та швидке будівництво — дві доби замість пів року робіт за класичними технологіями.
Масштабування технології та її широке застосування дозволить знизити вартість спорудження сучасних домівок до 45%. Окрім того, застосування цієї технології виправдане з урахуванням дефіциту робочих рук в будівельній галузі. Для 3D-друку достатньо трьох фахівців для обслуговування роботизованої техніки, а от класичні технології вимагають задіяти на будівництві щонайменше фахівців 15 різних будівельних спеціальностей. Сам 3D-принтер, за словами його розробників, настільки простий в експлуатації, що ним після півторамісячного курсу навчання може керувати будь-хто: чоловік, жінка, студент, людина з інвалідністю. Технологія завдяки автоматизації процесу і точності розрахунків дозволяє значно зменшити ризик людських помилок і перевитрату матеріалів, що забезпечує зменшення затримок, зниження витрат і ресурсів.